Harabadji Ina

Informatica&Engleza

Lecție deschisă la informatică…

Proiect didactic

 

Data:  21/11-2008

Liceul: ” Ecaterina Malcoci”

Clasa:     a XI-a ;

Obiectul: informatica ;

Profesor: Ina Harabadji ;

Durata lectiei:  45 min ;

 

Tema lectiei:  Liste Unidirecționale

 

Tipul lecţiei:   Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor, de formare a priceperilor şi               deprinderilor practice.

 

Tehnologii didactice:

 

1.      Metode de învăţământ, procedee şi tehnici didactice:

1.1         Jocul electronic;

1.2         Prezentări Power Point;

1.3         șarpele;

1.4         problematizarea;  

1.5         explicaţia; (A18)

1.6         steaua magică;

1.7         studiul individual, descoperirea;

1.8         Instruirea programată şi asistată de calculator;

1.9         exerciţiul;

1.10     investigaţia; 

2.      Materiale didactice:

·           Sistemul Turbo Pascal 7.0;

·           Video proectorul;

·           Manuale;

·           Flesh cu jocul electronic și prezentările necesare;

·           Algoritmi.

3.       Mijloace de învăţământ:

·           Calculatoare PC.

          (   A-  metode de activizare a perceperii şi atenţiei;

B-    metode de activizare a memoriei;

C-    organizarea activitaţii de gândire a elevilor  )

 

 

 

 

 

 

Obiectivele lectiei:

1.      Obiective cadru. Obiective de referinţă:

¨      Cunoaşterea şi utillizarea listelor unidirecționale în limbajului Pascal

Ø        Să identifice cîmpul datelor și cîmpul legăturilor listelor unidirecționale;

Ø      Să cunoască modul de definire a datelor necesare pentru crearea unei liste;

Ø        Să elaboreze programe, utilizând variabile dinamice;

Ø        Să creeze o listă unidirecțională din 4 cîmpuri;

1.      Obiective operaţionale:

O1 –  să explice structura unei liste unidirecționale;

O2 – să declare datele necesre pentru crearea unei liste unidirecționale;

O3 -  să creeze o listă unidirecțională din cîmpurile A, B, C, D;

O4 -  să elaboreze un program care va crea o listă unidirecțională adăugînd cîte un element la baza listei;

 

 

 

Etapele lecţiei:

1.      Captarea atenției                                                                                    -  5 min;

2.      Anunțarea temei noi și obiectivelor                                                     -  1 min;

3.      Fixarea şi consolidarea cunostinţelor.                                                   -   15 min;

4.      Efectuarea de exercitii practice la calculator                                         -   15 min;

5.      Notarea elevilor, concluzii şi realizarea feedback-ului                          -     5 min;

6.      Temă pentru acasă                                                                                 -     2  min.

 

 

                                                     Desfăşurarea lecţiei

 

 

Etapele lecţiei

Obiectivele operaţionale

Conţinutul informaţional şi aplicativ

Activitatea profesorului

Strategiile didactice

Activitatea elevilor

1.

5 min

 

 

- Salut elevii și pentru a le capta atenția le propun un joc de recapitulare a materialului cunoscut

Jocul

Activează softul necesar(jocul)

2.

2 min

 

 

Anunț tema nouă și scriu obiectivele pe tablă;

 

 

Elevii notează tema în caiete;

3.

15 min

O1

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

O2

 

 

1. Pentru ca elevii singuri să descopere tema nouă și să fie documentați cu cuvintele cheie ale temei noi le propun să citească tema o dată;

2.Folosind metoda steluței magice analizăm amănunțit tema și descoperim lucrul cu listele unidirecționale în Turbo Pascal

3. Arăt și explic elevilor crearea unei liste unidirecționale folosind video proectorul;

Cer elevilor să citească tema o dată gîndindu-se la cuvintele cheie din temă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Investigatia

Descoperirea

 

 

Studiul individual

 

 

Metoda steluței magice

 

 

 

Prezentarea Power Point

Elevii citesc atent tema din manuale

 

 

 

 

 

Elevii lucrează independent (sau în grup câte doi) la descoperirea temei noi

 

4.

15 min

 

O3

O4

 

 

 

O3

O4

 

1.Elevii analizează programul exemplu pentru ca mai apoi să le propun Exercițiul 3 pag. 186.

2. Propun elevilor să execute transformările necesare în programul exemplu pentru a elabora un program pentru exercițiul dat.

Cer elevilor să analizeze și să explice Programul P122 pagina183

și să elaboreze un program pentru exercițiul 3 pag. 186

Algoritmizare

Exercițiul

Programarea asistată de calculator

Problematizarea

Elevii analizează programul

Elevii elaborează noul program

4.

5min

 

Concluzii,  întrebări..

Notarea elevilor.

 

Pun intrebări pentru sistematizarea cunoștinţelor.

Fac totalurile lecţiei.

Conversaţia

      Șarpele(Info și Urm)

Răspund la întrebări, pun întrebări

5.

2 min

 

 

Dau tema pentru acasă Ex 1,2 pag 186

 

 

 

Le zic la revedere

 

 

Deconectează calculatoarele

 

 

  

Curriculum la orele opționale de informatică.

MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMATICA ECONOMICĂ

DOCUMENT CURICULAR PENTRU LICEUL TEORETIC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crocmaz 2008-2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOTA DE REPREZENTARE

 

 

Preocuparea pentru cunoștințele în domeniul computerului, ce privește, taparea corectă și rapidă, navigarea în Internet, lucrul cu poșta electronică, elaborarea unui site și crearea unui Blog personal au interes tot mai mare în lumea afacerilor, în special  sub presiunea acestui val de tehnologii informaționale care se modernizează în fiecare an și cunoștințele elevilor în aceste domenii sunt deloc elementare măcar după absolvirea liceului.

 

La nivelul liceului au fost identificate patru iperative ale calității:

 

  • Moral:școala oferă elevilor ceea ce este mai bun.
  • Social:societatea are pretenții tot mai înalte față de liceu.
  • Competitive:liceele care nu vor reuși să atingă suficienți elevi se vor închide.
  • Responsabilitate:liceul dă seama pentru cunoștințele elevilor în domeniul dat.

 

Calitatea unei instituții poate fi definită în funcție de gradul în care reușește să realizeze obiectivele propuse. Atingerea calității nu se poate realiza dacă instituția sau profesorul au obiective neclare sau tehnică modernă. Dacă profesorii sau catedrele dintr-o școală au atitudini diferite față de procesul de predare-învățare ei vor adopta măsuri diferite pentru realizarea conceptului de calitate. Eu consider că reuțita elevilor la examene sau concursuri este esențială și cu acests scop am creat acest curs opțional și diferite măsuri al căror obiectiv îl reprezintă dezvoltarea generală a elevilor incluzînd capacitatea de muncă independentă și dezvoltarea creativității și logicii.

 

            Curriculumul disciplinei ”Informatica economică” l-am eleborat pornind de la următoarele considerente:

  1. necesitatea introducerii disciplinei în segmenul curriculum-ului la decizia liceului după cererea elevilor;
  2. existența în cadrul segmentului de trunchi comun a mai multor arii curriculare a unor teme legare de calitatea vieții, a mediului, a comunicarii ce oferă premisele dezvoltării unuicurs opțional integrat cuprinzînd teme cross-curriculare;
  3. formarea unei culturi a calității și eficienții lucrului cu tehnica modernă în măsură să promoveze valori și atitudini specifice;
  4. luarea în considerație a particularităților de vîrstă, a intereselor elevilor cărora li se va asresa cursul și a structurii anului școlar;

 

Propun includerea cursului de ”Informatică economică” în oferta liceului la clasele XI-a și XII-a cînd elevii studiind disciplina pot înțelege concepte precum site, tag, program, slash, account, web-site, blog și aplicarea lor la elaborarea site-ului sau blogului personal și eleborarea site-ului pentru liceul în care studiază. Este treapta de școlarizare în care se manifestă pregnant interesul pentru alegerea viitoarei profesii și considerăm că problemele ridicate de teme precum calitatea și eficacitatea lucrului la computer, calitatea vieții personale și coluțiile pe care elevii sunt asistați să le descopere se pot constitui într-un sprijin important în luarea unei decizii responsabile.

            Cursul este propus pentru a se efectua pe parcursul unui an școlar(34 săptămîni) cu o frecvență de o oră pe săptămînă.

            Metodologia propusă are în vedere schimbările vizate de progranul de reformă a în vățămîntului în domenii precum: învățarea activă, strategii diferite, metode de evaluare atît a procesului cît și a produsului, autoevaluare.

 

 

CURRICULUM ȘCOLAR PENTRU LICEUL TEORETIC ”E. MALCOCI”

CLASA XI-A

 

 

Componente specifice

Conținuturi

1.Internet

1.1.Crearea unui account(e-mail)

1.2.Lucrul cu poșta electronică

1.3.Navigarea în Google

1.4.Crearea unui Blog personal

1.5.Crearea și editarea unui articol

1.6.Crearea și editarea unei pagini

2. Taparea corectă cu toate degetele mînilor

2.1.Programul de Tastare SCRIPTA

2.2.Tastele Poziției de Bază

2.3.Testul 1

2.4.Tastele Degetelor Arătătoare

2.5.Testul 2

2.6.Tastele Degetelor Mijlocii și Inelare

2.7.Testul 3

2.8.Tastele Degetelor Mici

2.9.Testul 4

2.10.Tastarea Repetată a Cuvintelor

2.11.Testul 5

2.12.Tastarea Repetată a Cuvintelor

2.13.Testul 6

2.14.Tastarea Repetată a Cuvintelor

2.15.Testul 7

2.16.Tastarea Repetată a Textului

2.17.Testul 8

3.Microsoft Word(Shortcat-uri)

3.1.Elementele de bază pentru operarea cu ferestrele din Windows

3.2.Tastele pentru operarea în Windows și cu Ferestrele de dialog

3.3.Deplasarea puctului de inserție

3.4.Crearea tabelului și navigarea în tabel

3.5.Tehnici de selectare a textului

3.6.Formatarea caracterelor

3.7.formatarea paragrafelor

3.8.Coloane și diagrame. Inserarea cîmpurilor și a caracterelor speciale

3.9.Revizuirea documentelor. Imprimarea și vizualizarea prealabilă. Inserarea cîmpurilor. Lucrul cu barele de instrumente.

3.10.Headers și Footers. Crearea corespondenței în masă.

 

 

 

 

 

 

 

 

CURRICULUM ȘCOLAR PENTRU LICEUL TEORETIC ”E. MALCOCI”

CLASA XII-A

 

Componente specifice

Conținuturi

1.Internet

1.1.Crearea unui account(e-mail)

1.2.Lucrul cu poșta electronică

1.3.Navigarea în Google

1.4.Introducere în limbajul de programare HTML/CSS

1.5.Elaborarea unui Web-Site

1.6.Tag-urile principale/diviziunile

1.7.Alcătuirea paginilor

1.8.Conținutul

1.9.Publicitatea

1.10.Listele ordonate și neordonate

1.11.Listă și text de dicționar

1.12.Crearea link-urilor

1.13.Stilul paginilor CSS

1.14.Stilul paginilor CSS

1.15.Design-ul site-ului

1.16.Cerere pentru Hosting

1.17.Explorarea Site-ului pe Internet

2. Taparea corectă cu toate degetele mînilor

2.1.Tastele din rîndul 4 al tastarurii

2.2.Testul 9

2.3.Tastele Registrului de sus

2.4.Testul 10

2.5.Caracterele Registrului de sus din Rîndul Patru.

2.6.Testul 11

2.7.Criptograma vocalelor.

2.8.Testul 12

2.9.Criptograma literelor specifice alfabetului Român

2.10.Testul 13

2.11.Îmbinări de litere frecvente.

2.12.Testul 14

3.Microsoft Power Point

23.1.Introducere în Power Point

3.2.Structura și slide-ul

3.3.Patru principii de design. Design-ul slide-urilor

3.4.Fotografierea. Crearea unui fotoalbum

3.5.Prezentarea ”Sida- consecință a răului”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Valori și atitudini

 

  1. Să participe la olimpiada locală și raională
  2. să participe la conferința științifică la informatică din cadrul liceului
  3. să creeze un blog sau site personal
  4. să creeze site-ul liceului și sitului natal
  5. să conștientizeze impacrul pe care îl are asigurarea calirății asupra competitivului unui serviciu eficient și calitativ
  6. să manifeste interes pentru construirea unui climat și a unui mediu fizic de calitate și organizare
  7. să manifeste spirit critic și responsabilitate în utilizarea sau producerea de informații pe baza internetului
  8. să conștientilzeze faprul că promovarea calitării în toate domeniile de activitate este o condiții a dezvoltării și ameliorării continue a acestor domenii

 

Sugestii metodologice

 

Principalele obiective urmărite în urma parcurgerii disciplinei opționale Informatica Economică se referă la:

  • abilitatea de tasta eficient, rapid și cu toate degetele mîinilor
  • abilitatea de a căuta noi informații și idei folosind internetul, de a manifesta deschidere către problematica asigurării calității și eficiienții lucrului la computer
  • abilitatea de a folosi computerul pentru a construi valori morale corecte nu cu scopuri de a murdări mintea
  • capacitatea de ați asuma riscuri și responsabilități
  • capacitatea de a folosi și de a gestiona mai efectiv timpul
  • cunoașterea calităților personale și creșterea increderii în forțele proprii

 

Metode și strategii de lucru:

 

Metoda

Descrierea

Utilizarea

Jocul electronic SCRIPTA

Un program elaborat pentru învățarea tastării rapide cu toate degetele

La lecțiile de tastare

Discuția

Activitate a elevilor suprevegeheată de profesor, schimb de informație, moduri diferite de a gîndi cu scopul de a rezolva o problemă sau de a găsi o soluție

La alcătuirea prezentărilor Power Point, Site-urilor și Blog-urilor

Demonstrația

Demonstrarea unui soft, site sau blog, folosind video-proectorul

La lecțiile de tapare și Word

Proiectul

Pregătirea unei lucrări pentru conferința științifică la informatică

La lecțiile de Power Point, Internet, Pascal

Descoperirea

Navigare prin internet cu scopul de a descoperi soluții la aunumite întrebări

La alcătuirea articolelor pentru blog, la lucrul cu site-urile(pentru spețefecte la site-uri)

Poșta electronică

Scrierea lucrărilor, testelor și trasmiterea lor prin internet

La teste, lucrări practice.

 

Curriculum la orele opționale de limbă engleză.

 

 

MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGLISH FOR A NEW LIFE

DOCUMENT CURICULAR PENTRU LICEUL TEORETIC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crocmaz 2008-2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOTA DE REPREZENTARE

 

 

Preocuparea pentru cunoștințele în domeniul Limbii Engleze, ce privește, gramatica și vorbirea corectă și rapidă, lucrul cu poșta electronică, elaborarea unui site și crearea unui Blog personal au interes tot mai mare în lumea afacerilor, în special  sub presiunea acestui val de tehnologii informaționale care se modernizează în fiecare an și cunoștințele elevilor în aceste domenii sunt deloc elementare după absolvirea liceului.

 

La nivelul liceului au fost identificate patru iperative ale calității:

  • Moral:școala oferă elevilor ceea ce este mai bun.
  • Social:societatea are pretenții tot mai înalte față de liceu.
  • Competitive:liceele care nu vor reuși să atingă suficienți elevi se vor închide.
  • Responsabilitate:liceul dă seama pentru cunoștințele elevilor în domeniul dat.

 

Calitatea unei instituții poate fi definită în funcție de gradul în care reușește să realizeze obiectivele propuse. Atingerea calității nu se poate realiza dacă instituția sau profesorul au obiective neclare sau tehnică modernă. Dacă profesorii sau catedrele dintr-o școală au atitudini diferite față de procesul de predare-învățare ei vor adopta măsuri diferite pentru realizarea conceptului de calitate. Eu consider că reuțita elevilor la examene sau concursuri este esențială și cu acests scop am creat acest curs opțional și diferite măsuri al căror obiectiv îl reprezintă dezvoltarea generală a elevilor incluzînd capacitatea de muncă independentă și dezvoltarea creativității și logicii.

 

            Curriculumul disciplinei ”English for a new life” l-am eleborat pornind de la următoarele considerente:

  1. necesitatea introducerii disciplinei în segmenul curriculum-ului la decizia liceului după cererea elevilor;
  2. existența în cadrul segmentului de trunchi comun a mai multor arii curriculare a unor teme legare de calitatea vieții, a mediului, a comunicarii ce oferă premisele dezvoltării unuicurs opțional integrat cuprinzînd teme cross-curriculare;
  3. formarea unei culturi a calității și eficienții lucrului cu tehnica modernă în măsură să promoveze valori și atitudini specifice;
  4. luarea în considerație a particularităților de vîrstă, a intereselor elevilor cărora li se va asresa cursul și a structurii anului școlar;

 

Propun includerea cursului de ”English  for a new life” în oferta liceului la clasele X-a, XI-a și XII-a cînd elevii studiind disciplina pot înțelege concepte precum present simplu, mai mult ca perfect, genitivul substantivului, și aplicarea lor la în discuție cu prietenii de peste hotare cu care elevii au făcut cunoștință la tabără și la elaborarea site-ului sau blogului personal și eleborarea site-ului pentru liceul în care studiază. Este treapta de școlarizare în care se manifestă pregnant interesul pentru alegerea viitoarei profesii și considerăm că problemele ridicate de teme precum calitatea și eficacitatea lucrului la computer, calitatea vieții personale și coluțiile pe care elevii sunt asistați să le descopere se pot constitui într-un sprijin important în luarea unei decizii responsabile.

            Cursul este propus pentru a se efectua pe parcursul unui an școlar(34 săptămîni) cu o frecvență de o oră pe săptămînă.

            Metodologia propusă are în vedere schimbările vizate de progranul de reformă a în vățămîntului în domenii precum: învățarea activă, strategii diferite, metode de evaluare atît a procesului cît și a produsului, autoevaluare.

 

 

CURRICULUM ȘCOLAR PENTRU LICEUL TEORETIC ”E. MALCOCI”

CLASA X-A

 

 

Componente specifice

Conținuturi

1.Grammar

1.1.English ABC

1.2.To be and To have

1.3.Definite and Indefinite Articles

1.4.Possessive Pronouns

1.5.Plural form of Nouns

1.6.Disjunctive Pronouns

1.7.Possessive Case of Nouns

1.8.Negative and Interogative form of sentences with TO BE

1.9.Interogative Pronouns

1.10.Present Simple

1.11.Personal Pronouns, Objective Case

1.12.Prepositions

1.13.Alternative Questions

1.14.Numerals

1.15.Disjunctive Pronouns

1.16.Participle I. Present Continuous

1.17.To be going to

1.18.Cuantitative Adjectives

1.19.Past Simple

1.20Degrease of Comparison

2. Communication

2.1.The Father, The Son and The Holy Spirit

2.2.What is the Bible?

2.3.Our Classroom

2.4.The Gospel of John

2.5.Who is Jesus?

2.6.The First Sign

2.7.Jesus is the Groom

2.8.The Woman at the Well

2.9.Jesus Heals the Royal Officials Son

3.Phonetic

3.1.The first and the second golden rule of reading

3.2.Reading of ee, ea, oo, th

3.3.Reading of sh, tch, ch, oi, oy, g, c

3.4.The third golden rule or reading

3.5.Reading of ow, igh, w, wa, wor,wh, ou

3.6.Reading ai, ay, ei, ie, ck, j

3.7.The fourth rule of reading

3.8.Reading al, ew, ind, ild

 

 

 

 

 

 

 

CURRICULUM ȘCOLAR PENTRU LICEUL TEORETIC ”E. MALCOCI”

CLASA XI-A

 

Componente specifice

Conținuturi

1.Grammar

1.1.Some/Any

1.2.Modal Verbs

1.3.Participle II. Pesent Perfect. Reflexive Pronouns

1.4.Past Continuous. Past Perfect.

1.5.Future simple. Future Continuous

2. Communication

2.1.Jesus Feeds Five Thousand People

2.2.Talks on Food

2.3.The Healing of the Blind Man

2.4.My Flat

2.5.Jesus-The True Vine

2.6.The Countryside

2.7.Jesus and the Father are One

2.8.The Father and His Sons

2.9.The Good Shepherd

2.10.The Bear and the Two Travelers

3.Phonetic

3.1.Dictations

3.2.Vocabulary

 

 

CURRICULUM ȘCOLAR PENTRU LICEUL TEORETIC ”E. MALCOCI”

CLASA XII-A

 

Componente specifice

Conținuturi

1.Grammar

1.1. Present Perfect Continuous. Past Perfect Continuous

1.2.Passive Voice

1.3.Reported Speech

1.4.Reported Speech in Past

1.5.Grammar Revision

2. Communication

2.1.Jesus Prayer

2.2.Flaws

2.3.Jesus Anointed at Bethany

2.4.Money

2.5.Jesus Sets an Example of Servanthood

2.6.Clothes and Appearance

2.7.Jesus Condemned to death

2.8.Prejudice…What does it mean?

2.9.The Resurrection of Jesus

2.10.People and Personalities

3.Phonetic

3.1.Dictations

3.2.Vocabulary

 

 

 

 

 

 

Valori și atitudini

 

  1. Să participe la olimpiada locală și raională
  2. să participe la concursul din cadrul liceului
  3. să creeze un blog sau site personal
  4. să corespondeze cu persoane din USA
  5. să manifeste interes pentru construirea unui climat și a unui mediu fizic de calitate și organizare
  6. să manifeste spirit critic și responsabilitate în utilizarea sau producerea de informații pe baza internetului
  7. să conștientilzeze faptul că promovarea calității în toate domeniile de activitate este o condiție a dezvoltării și ameliorării continue a acestor domenii

 

Sugestii metodologice

 

Principalele obiective urmărite în urma parcurgerii disciplinei opționale Informatica Economică se referă la:

  • abilitatea de a comunica rapid in limba engleză
  • abilitatea de a căuta noi informații și idei folosind internetul, de a manifesta deschidere către problematica asigurării calității și eficiienții lucrului la computer
  • abilitatea de a folosi computerul pentru a construi valori morale corecte nu cu scopuri de a murdări mintea
  • capacitatea de ați asuma riscuri și responsabilități
  • capacitatea de a folosi și de a gestiona mai efectiv timpul
  • cunoașterea calităților personale și creșterea increderii în forțele proprii

 

Metode și strategii de lucru:

 

Metoda

Descrierea

Utilizarea

Jocul electronic SCRIPTA

Un program elaborat pentru învățarea tastării rapide cu toate degetele

La lecțiile de tastare

Discuția

Activitate a elevilor suprevegeheată de profesor, schimb de informație, moduri diferite de a gîndi cu scopul de a rezolva o problemă sau de a găsi o soluție

La alcătuirea prezentărilor Power Point, Site-urilor și Blog-urilor

Demonstrația

Demonstrarea unui soft, site sau blog, folosind video-proectorul

La lecțiile de tapare și Word

Proiectul

Pregătirea unei lucrări pentru conferința științifică la informatică

La lecțiile de Power Point, Internet, Pascal

Descoperirea

Navigare prin internet cu scopul de a descoperi soluții la aunumite întrebări

La alcătuirea articolelor pentru blog, la lucrul cu site-urile(pentru spețefecte la site-uri)

Poșta electronică

Scrierea lucrărilor, testelor și trasmiterea lor prin internet

La teste, lucrări practice.

 

 

 

 

Proiect didactic

 

Data:  03/12-2008

Liceul: ” Ecaterina Malcoci”

Clasa:     a XI-a ;

Obiectul: Ora educativa ;

Profesor: Ina Harabadji ;

Durata lectiei:  45 min ;

 

Tema lectiei:  Mediul social și puterea lui de a influența asupra capacității omului

 

Tipul lecţiei:   Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor, de formare a priceperilor şi               deprinderilor valorilor morale corecte.

 

Tehnologii didactice:

 

1.      Metode de învăţământ, procedee şi tehnici didactice:

1.1         Prezentări Power Point;

1.2         șarpele;

1.3         problematizarea;  

1.4         explicaţia;

1.5         articolul;

1.6         descoperirea;

1.7         Brainstorming;

1.8         investigaţia; 

2.      Materiale didactice:

·           Video proectorul;

·           Informație din Internet;

·           Prezentare Power Point pe Flesh;

3.       Mijloace de învăţământ:

              A-  metode de activizare a perceperii şi atenţiei;

B-    metode de activizare a memoriei;

C-    organizarea activitaţii de gândire a elevilor 

 

 

 

 

 

 

Obiectivele lectiei:

1.      Obiectivul cadru.

              Cunoaşterea noțiunii de mediu social și capacitatea de a alege acele valori care le vor dezvolta o minte și o viață sănătoasă;

 

2.      Obiective operaţionale:

O1 –  să explice noțiunea de mediu social;

O2 – să influențeze pozitiv mediul social a celor din  jurul lor;

O3 -  să distingă corect acțiunile pozitive și negative al mediului social în care sunt plasați;

O4 -  să zidească niște valori morale sănătoase pentru ei și pentru cei ce vin după ei;

 

 

 

Etapele lecţiei:

1.      Captarea atenției                                                                                    -  5 min;

2.      Anunțarea temei noi și obiectivelor                                                     -  1 min;

3.      Fixarea şi consolidarea cunostinţelor.                                                   -   15 min;

4.      Efectuarea de exercitii practice la calculator                                         -   15 min;

5.      Notarea elevilor, concluzii şi realizarea feedback-ului                          -     5 min;

6.      Temă pentru acasă                                                                                 -     2  min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Desfăşurarea lecţiei

 

 

Etapele lecţiei

Obiectivele operaţionale

Conţinutul informaţional şi aplicativ

Activitatea profesorului

Strategiile didactice

Activitatea elevilor

1.

5 min

 

 

- Salut elevii și pentru a le capta atenția le propun spre vizionare o prezentare care îi va caracteriza pe ei înșiși

Prezentarea Power Point

Elevii urmăresc prezentare

2.

2 min

 

 

Anunț tema nouă și scriu obiectivele pe tablă;

 

 

Elevii notează tema în caiete;

3.

25 min

O1

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

O2

 

 

Elevii vor avea materiale pregătite, istorii, informații din ziare, internet și alete surse de informații. La masa rotundă fiecare își va da părerea cum mediul social poate influența omul.

Citesc definiția lui Cameron a mediului social.

Ghidez o discuție la o masă rotundă

 

 

 

 

 

 

Ajung la concluzia că D-zeu este mîniat pe oameni din cauza comportamentului scîrbos pe care îl manifestă.

 

 

Investigația

Descoperirea

 

 

Masa rotundă, articolul

 

 

Brainstorming

 

 

 

Elevii prezintă statistici și istorii reale care demonstrează influența mediului social

 

Elevii participă la discuție privind mediul social

4.

5 min

 

O3

O4

 

 

 

O3

O4

 

 

Cer elevilor să scrie 3 decizii pe care ei vor să le i-a pentru a nu fi murdăriți de mediul social imoral

Lucrul individual

Elevii i-au decizii pentru toată viața lor.

4.

5min

 

Concluzii,  întrebări..

Notarea elevilor.

 

Cer elevilor să facă o concluzie la cele descoperite și studiate la lecție

Conversaţia

    

Fac concluzii

5.

2 min

 

 

Veghează asupra felului cum te influenţează societatea! Veghează cum influenţezi tu societatea şi ce moştenire laşi pentru urmaşii tăi şi restul oamenilor!

Le zic la revedere

 

 

 

 

 

 

 

 Anexă:

 

 

 

 

 

Ce este mediul social?

Totalitatea oamenilor care interacţionează cu noi într-un fel sau altul, pe parcursul vieţii, alcătuiesc mediul nostru social. Aceşti oameni se poate întâmpla să fi trăit cu mult timp înainte de noi, dar pentru că au scris cărţi, au montat filme, sau în alt fel ne-au comunicat ceva prin care ne-au influenţat, ei fac parte din mediul nostru social. La rândul nostru, şi noi alcătuim mediul social pentru oamenii din jur şi contribuţiile noastre îi vor influenţa într-un fel pozitiv sau negativ. Astăzi oamenii interacţionează unii cu alţii mult mai intens ca în vremurile dinainte şi aceasta datorită cărţilor, ziarelor, filmelor, programelor televizate, telefoniei mobile, Internet-ului, etc. Astfel, medicul social în care trăim noi şi în care ne cresc copiii abundă de influenţe rele şi mai puţine lucruri bune. Iată un exemplu elocvent privit la noutăţi.

Fetiţa avea doar cinci ani

La sfârşitul lunii septembrie, canalul de televiziune ProTV au dat publicităţii un caz deosebit de dureros, când un adolescent de 13 ani a luat o fetiţă de 5 ani şi alţi doi băieţei puţin mai mari pe care i-a pus să facă sex în grup în timp ce el îi filma pe telefonul mobil.

Lucrul acesta l-a făcut încă în luna mai şi din comentariile plasate la reportaj cineva comunică că incidentul s-a întâmplat în Cahul. Acele imagini video au fost răspândite cu ajutorul telefonului mobil şi foarte repede au ajuns să le aibă şi elevii liceelor din Chişinău. Gândiţi-vă acum ce consecinţe aduce acest caz asupra vieţilor celor implicaţi în această crimă gravă şi asupra mediului social. Să-i luăm pe rând. Fetiţa din imagini avea doar 5 ani şi fiind un copil nevinovat, ea nici măcar nu-şi da seama în ce practică a fost impusă să participe. Încercaţi să vă gândiţi ce efect va avea cazul asupra gândirii ei, asupra emoţiilor şi cum se va reflecta asupra viitorului ei. Cum se va raporta ea mai departe la ceilalţi copii, dacă aproape fiecare din ei au văzut imaginea, sau o mai păstrează pe telefonul lor mobil? Cum va putea această fetiţă să se căsătorească, să aibă un copil, când aşa numitul „mediu social” în care trăieşte ea deja i-au pricinuit o rană sufletească care dacă şi va fi vindecată, va lăsa cicatrice adânci? Mediul ei social au pus-o în situaţia când încă de la cinci ani va fi privită ca o desfrânată şi ea, săraca, nici măcar nu realizează ce înseamnă aceasta. Dar copii în cazuri ca acestea se poartă cu răutate şi nu arată nici un pic de compătimire sau înţelegere. Şi apoi, cred că această fetiţă obişnuieşte să se joace cu păpuşile, să le fie mamă, să le facă hăinuţe, să le îmbrace prin aceasta lăsându-ne pe toţi să înţelegem că ea a dorit şi doreşte să devină soţie şi mamă.

Mintea băieţeilor a fost otrăvită

Nu sunt mai vinovaţi nici acei doi băieţei care au fost filmaţi în timp ce după cameră cel mai mare le da instrucţiuni cum să facă sex cu acea fetiţă. Ei fiind copii nu au discernământ să deosebească binele de rău şi nici nu au realizat măcar consecinţele imediate care în vor afecta. Ei nu au realizat că cel care îi filmează va distribui apoi filmul la alţii, că vor afla părinţii lor, că vor fi pedepsiţi pentru aceasta. Nu au realizat nimic pentru că sunt copii lipsiţi de discernământ. De altfel, Dumnezeu spune în Biblie:

Nebunia este lipită de inima copilului, dar nuiaua certării o va dezlipi de el. (Proverbele lui Solomon 22:15)

Cine însă va dezlipi această nebunia de inima lor, dacă nici măcar nu are cine-i certa, pentru că, tot la comentarii, cineva care îi cunoaşte a scris că părinţii lor sunt plecaţi peste hotare să lucreze. Părinţii i-au lăsat pe mâna unui astfel de mediu social care le-a otrăvit minţile încă la vârstă fragedă. Ce vor face aceşti copii în continuare? Cum îşi vor trăi ei vieţile? Ce comportament sexual vor avea în viitor din moment ce au fost expuşi la astfel de practici care le-au otrăvit minţile? Ce vor oferi ei mai departe societăţii afară de filmul pornografic a cărui actori au devenit din ignoranţă copilărească? Cum vor mai putea ei deveni ce au intenţionat sau ce vor intenţiona să vină, când mediul social în care trăiesc le-a otrăvit de moarte minţile şi vieţile?

Moştenirea adolescentului care a filmat

Cel ce a filmat avea doar 13 ani şi realizarea lui a avut un impact groaznic de rău asupra mediului social de vârsta lui şi va avea în continuare. Atât băieţii cât şi fetiţele care vor privi acest clip vor fi ispitiţi să experimenteze ce au văzut, pentru că aşa este firea copilului care învaţă totul prin experienţă şi care vrea să încerce tot ce vede. Tocmai de aceea societatea are responsabilitatea să creeze un mediu decent şi să vegheze ca nimeni din copii sau din oamenii maturi să nu fie expuşi la practici care le pot afecta distructiv viitorul.

Televiziunea are un foarte mare impact asupra mediului social

În afară de acest reportaj, la ProTV au mai fost prezentate alte reportaje legate de acest caz şi aproape in fiecare din ele au fost reproduse pe ecranul televizorului imaginile indecente cu acei copiii făcând sex. De ce au procedat aşa colaboratorii ProTV? Ce bine au urmărit să realizeze astfel? De ce au mai expus odată acea fetiţă mică la toată ţară adăugând astfel şi mai mult la ruşinea ei? De ce au prezentat aceste imagini stârnind curiozitatea altor copiii şi tineri să practice imoralitate? Canalul ProTV din Romania au procedat în acelaşi fel când au arătat scenele filmate de cineva tot cu ajutorul telefonului mobil cum nişte bărbaţi întreţineau relaţii homosexuale. Aceasta este un foarte mare rău care a contribuit la răspândirea acestei patimi scârboase şi mai mult şi afectează pe oameni de toate vârstele. Într-un alt reportaj ProTV au prezentat pe un pedofil din Călăraşi, care fiind în vârstă de 72 de ani aducea copiii la el acasă pentru ai expune la practici perverse.

De ce a ajuns acest om să facă lucruri atât de mârşave la o vârstă înaintată? Este tot rezultatul influenţei mediului social în care trăim, şi mai cu seamă a unor astfel de reportaje şi emisiuni televizate care conţin scene indecente şi mai mult contribuie la promovarea şi mărirea răului decât la curmarea lui.

 

 

No Comments Yet »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Blog at WordPress.com.